فرزند زیبای من

راهنمای پرورش و رشد کودک

انتخاب اسباب بازی های بی خطر برای کودکان

شاید بالغ بر میلیونها نوع اسباب بازی در جهان وجود داشته باشد و سالانه صدها مدل اسباب بازی جدید ، ویترین و قفسه های اسباب بازی فروشی ها را تزئین می کند. اسباب بازی ، بخش مهمی از تفریح و رشد کودک را به خود اختصاص می دهد، اما متاسفانه همیشه برای کودکان شادی آور نبوده است.

 

شاید تعجب کنید اگر بدانید تنها در سال 2002 میلادی ، بیش از 212000 کودک در آمریکا به علت سوانح ناشی از اسباب بازیها راهی بخش اتفاقات بیمارستانها شده اند! از این تعداد 13 کودک متاسفانه فوت شده اند. بنابراین، انتخاب نوع اسباب بازی و نحوه ی استفاده از آن برای حفاظت کودک ، بسیار مهم و ضروری است. به آمار دیگری از کمیته ی بین المللی حفاظت از کودکان توجه کنید:

 

خفگی و زمین خوردن ناشی از استفاده از اسباب بازیها، شایع ترین دلایل مرگ و میر و جراحت مربوط به استفاده از اسباب بازی های خطرناک است.

خفگی عامل ایجاد یک سوم از این قبیل مرگ و میرهاست و اکثراً به علت گیر کردن توپ و بادکنک در مجرای تنفسی حاصل می شود.

کودکان زیر 4 سال، بیش از سایرین در معرض خطر خفگی قرار دارند؛ چرا که تمایل بیشتری دارند تا اشیاء به خصوص اسباب بازیها، را به دهان خود وارد نمایند.

 

اسباب بازیهای راندنی – نظیر دوچرخه، اسکیت و اسکوتر – عامل بیشترین جراحتها در کودکان هستند.

 

انتخاب اسباب بازی براساس گروه سنی کودکان

هر چند استانداردهای معرفی شده توسط کمیته های مرتبط می توانند در انتخاب نوع اسباب بازی فرزندتان مؤثر باشند، نظر و داوری خود شما نیز در این مورد بسیار مهم است. هر چند ممکن است برخی از اسباب بازی ها برای کودک همسن و سال فرزند شما مناسب تشخیص داده شوند.

شرایط شخصی و محیطی فرزندتان در انتخاب نوع اسباب بازی تعیین کننده خواهد بود.

هرگاه برای فرزندتان اسباب بازی تازه ای می خرید، در صورتی که برچسب راهنمایی داشته باشد، آن را کاملاً مطالعه نمائید و مطمئن شوید که برای سن کودک شما مناسب است. گاهی وقت ها، والدین تصور می کنند چون فرزندشان از رشد و رسش بیشتری نسبت به همسالان خود برخوردار است، خریدن اسباب بازی مخصوص سنین بالاتر، برایش مناسب تر است؛ این در حالی است که ممکن است استفاده از اسباب بازی کودکان بزرگتر برای فرزندشان ایرادی نداشته باشد و لیکن کودک از بازی با اسباب بازی مخصوص کودکان پیشرفته تر، لذتی نمی برد.

 

همیشه به دنبال خرید اسباب بازیهایی باشید که از جنس مواد تولیدی مناسبی برخوردار باشند. اسباب بازیهای دارای برچسب استاندارد همیشه ترجیح دارند؛ چرا که علاوه بر برخورداری از شرط استاندارد ، موظفند کلیه توصیه های مرتبط با استفاده از اسباب بازی را بر روی برچسب استفاده، درج نمایند.

 

 اسباب بازیهایی که از جنس پارچه هستند. بایستی دارای برچسب «غیرقابل اشتعال» flame resistant باشند. اسباب بازیهای پشمی و پارچه ای باید قابل شستشو باشند و کلیه ی اسباب بازیها باید با مواد رنگی بدون سرب، رنگ شده باشند. لوازم کاردستی و نقاشی کودکان (مثل مداد شمعی)، بایستی عنوان «غیرسمی» (non toxic) را جایی روی برچسب یا جلدشان داشته باشند.

 

فراموش نکنید بلافاصله بعد از باز کردن جلد اسباب بازی، پلاستیک آن را دور بیندازید. کودکان کوچکتر، مخصوصاً کودکان نوپا، علاقه زیادی به بازی کردن با پلاستیک و فرو کردن آن به دهان خود دارند. کاغذ کادو، روبان و سایر وسایل تزئین کادو یا اسباب بازی هم وضعیت مشابهی دارند.

 

اسباب بازیهایی که برای کودکان زیر 3 سال استفاده می شوند ، نباید از قطعات ریز تشکیل شده باشند و آن دسته از اسباب بازیهای مربوط به کودکان زیر 8 سال ، نباید لبه های تیز شیشه ای و فلزی داشته باشند. از بکار بردن اسباب بازیهایی که ممکن است به قطعات کوچکتر شکسته شوند نیز، پرهیز نمائید.

توصیه های زیر را در انتخاب اسباب بازی متناسب با نوزادان ،کودکان نوپا وپیش دبستانی ها ، به خاطر داشته باشید:

دنبال اسباب بازیهایی باشید که به اندازه ی کافی محکم هستند و از جنس مرغوبی درست شده اند. کودکان در این سنین تمایل دارند که اسباب بازی را فشار دهند، بچرخانند ، پرت کنند و اغلب سعی کنند آنها را وارد دهانشان نمایند. در صورتیکه از عروسک استفاده می کنید، اطمینان حاصل نمایید که اجزاء چشم، دست و پا، دم و... آن به راحتی جدا نمی شود. در مورد ماشین های اسباب بازی هم تایرها و در صورت باز و بسته شدن، دربهای اسباب بازی چک شود.

 

- از به کار بردن اسباب بازیهایی که برای کودکان سنین بالاتر ساخته شده است، پرهیز نمائید؛ چرا که ممکن است از قطعات کوچکی تشکیل شده باشد و خطراتی را برای کودکان کوچک تر به همراه داشته باشد. مطمئن شوید که لبه ها، گوشه ها، دندانه ها و اجزاء اسباب بازی به اندازه ی کافی بزرگ هستند که وارد دهان فرزندتان نشوند و یا در گلو گیر نکنند.

 

- هراز چند گاهی ، اسباب بازی های فرزندتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید نشکسته یا ترک نخورده اند که احتمال شکستگی داشته باشد و یا اینکه قطعاتی از آن در معرض شکستن و جدا شدن قرار نگرفته باشد.

 

- سعی کنید از اسباب بازی هایی که طناب یا ریسمان های بلند دارند ، اجتناب نمائید. هرگز اسباب بازی کودک نوپای خود را دور گردنش نپیچید. حتی در این سنین استفاده از گردنبند هم توصیه نمی شود. اسباب بازیی که به کار می برید هم ترجیحاً از نوعی نباشد که به شکل آویز در گردن کودک قرار گیرد. استفاده از روبان های بلند و یا پارچه هایی که ممکن است به شکلی دور گردن کودک بپیچد که در تنفس وی اختلال ایجاد نماید ، برای کودکان این سنین درست نیست.

- از بادکنک هایی که احتمال ترکیدن دارند ، استفاده نکنید. به جای آن، سعی نمائید از بادکنک ها یا توپ های انعطاف پذیر و نرمی استفاده کنید که در عین حال از استحکام و ضخامت کافی برخوردارند. چرا که هم صدای ترکیدگی و هم تکه های باقی مانده حاصل از ترکیدگی برای کودک بسیار مضر هستند.

 اگر از بادکنک های معمولی در تزئین اتاق یا جشن تولد کودک استفاده می نمائید، هر گز اجازه ندهید که وی ، خودش آنها را باد کند و همواره در حین بازی با بادکنک مراقب او باشید.

 

- حداقل قطر توپ، سکه، حلقه یا اجزای گرد انواع اسباب بازیها بایستی 5/4 سانتی متر (75/1 اینچ) باشد. در غیر این صورت وسیله ی مذکور خطر خفگی را برای کودک به همراه خواهد داشت.

 

- انجمن پزشکان اطفال آمریکا، توصیه می کند برای کودکان 5/1 ساله و کمتر، از روروک استفاده نکنید. چرا که استفاده از روروک صرفنظر از کمک اندکی که به راه افتادن کودک می نماید، خطرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت. این انجمن اعلام کرده است که در بسیاری موارد استفاده از روروک منجر به چپ شدن، افتادن و آسیب های جدی در کودک می شود.

 

توصیه های زیر را در انتخاب اسباب بازی متناسب با کودکان دبستانی ، به خاطر داشته باشید:

 

- اگر برای فرزند خود دوچرخه، اسکیت، اسکوتر و... تهیه می کنید به علامت استاندارد یا سایر علائمی که بی خطر بودن و مناسب بودن وسیله را تأیید می کنند، دقت فرمایید. اقدامات ایمنی و پیشگیرانه مربوط به هر وسیله را حتماً رعایت کنید و به فرزند خود هم آموزش دهید. مثلاً هرگز به وی اجازه ندهید که بدون مچ بند ، زانو بند و کلاه ایمنی به اسکیت سواری بپردازد. نحوه پوشیدن و استفاده از چنین لوازم ایمنی را نیز به فرزندتان آموزش دهید. فرمان و ترمز دوچرخه را دائماً چک کنید. فروشگاه های لوازم ورزشی اطلاعات مفیدی درباره ی دنده های استاندارد، ترمز و فرمان استاندارد در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

- توجه داشته باشید که بادکنک ، یکی از عوامل ایجاد کننده ی مشکلات خفگی برای کودکان تا سنین هشت سالگی است. به فرزندتان اجازه ندهید که با تکه های ترکیده بازی کند یا سعی در ساختن بادکنک های کوچکتر از تکه های پاره شده ی بادکنک نماید. برخی کودکان در این سنین تکه های نایلونی را به دهان فرو می برند تا بالونهای کوچکی از آن بسازند. این کار سوانح خفگی زا در پی خواهد داشت.

 

- تیر و کمان یا سایر بازیهای دارت . هدف ، بایستی از جنسی نرم و ملایم باشد یا درنوک تیز و انتها برچسبهای نرمی داشته باشند و هرگز نوک یا پیکان تیز نداشته باشند.

 

- تفنگ های اسباب بازی بایستی از رنگ هایی تشکیل شده باشند که با تفنگ های واقعی و اسلحه شباهت نداشته و امکان اشتباه گرفتن آنها با اسلحه وجود نداشته باشد.

 

- به فرزندتان آموزش دهید که هرگز تیر و کمان، تفنگ و... را نباید به سمت دیگران نشانه بروند. توجه داشته باشید که نه تنها تفنگ های ساچمه ای و بادی بلکه سایر انواع تفنگ های اسباب بازی که تیر از هر جنسی از آنها پرتاب می شود. می تواند کشنده باشد. سالیانه دهها مورد مرگ و میر از این دست گزارش می شود. کودکان کمتر از 16 سال نمی بایست از چنین وسایل استفاده کنند.

 

- اسباب بازی های الکترونیکی بایستی از لحاظ سیم پیچی و ساختار، استاندارد و ایمن باشند. توصیه می شود این وسایل را دایماً از جهت ایمنی و سیم پیچی چک نمائید.

 

- اسباب بازیهایی که در اثر استفاده یا به علت الکترونیکی بودن گرم می شوند، تنها برای کودکان بالای 8 سال توصیه می شود.

 

اسباب بازی های خانه شما:

مهم ترین و بهترین راه برای اطمینان حاصل نمودن از سلامت و ایمنی فرزندتان در خلال بازی کردن، این است که هنگام بازی کردن او را تحت نظر و مراقبت داشته باشید. حتی اگر وسیله بازی کاملاً مناسب سن کودک باشد یا اصول ایمنی لازم را مراعات کرده باشد. به خاطر داشته باشید که با استفاده از اسباب بازی های ایمن و نظارت درست و مناسب می توانید از آسیب دیدگی و جراحت کودک در حین بازی پیشگیری نمایند.

 راهکارهای زیر جهت حفظ ایمنی کودک در منزل توصیه می گردد:

- به فرزندتان بیاموزید که پس از اتمام بازی ، اسباب بازیهای خود را از کف اتاق و یا از دسترس کودکان کوچک تر جمع کند. بسیاری از کودکان در اثر افتادن روی اسباب بازیها دچار آسیب دیدگی می شوند و کودکان خردسال تر هم ممکن است اسباب بازیهای پخش شده در دسترس را، به دهان فرو ببرند و یا از لبه های تیز و اسباب بازیهای مربوط به بزرگترها دچار زخم و خراش گردند.

 

- هر از گاهی اسباب بازیهای فرزندتان را چک کنید تا از خراب شدن، شکستگی و... آنها مطلع گردید. اسباب بازیهای شکسته را در اولین فرصت به دور انداخته یا تعمیر نمائید. در مورد اسباب بازیهای چوبی دقت کنید که تراشه های آن جدا نشده باشند؛ بطوری که باعث زخم شدن دست کودک گردد یا خرده های آن در پوستش فرو روند. در این صورت، حتماً قسمت های مربوطه را سمباده بکشید. اسباب بازیهای مربوط به خارج از منزل را حتماً مرتباً چک کنید. مثلاً قسمتهای خراب دوچرخه یا اسکیت را سریعاً شناسایی و تعمیر نمائید.

 

- حتی جعبه یا محل نگهداری و قراردادن اسباب بازیها هم دائماً بایستی چک گردد. اسباب بازیها را در قوطی ها و جعبه های سرباز و ترجیحاً پلاستیکی قرار دهید یا اگر برای این منظور از طبقه بندی و یا طاقچه استفاده می نمائید ،سعی کنید ارتفاع آن از سطح زمین اندک باشد و به راحتی در دسترس کودکان قرار گیرد.

 

- تمیز نگه داشتن اسباب بازی ها نیز بسیار مهم است. در مورد بسیاری از اسباب بازیها طریقه شستشوی آنها بر روی بروشورهایشان درج شده است. در غیر اینصورت می توانید از صابون‌های ضدباکتری (آنتی باکتریال) و یا مایع ظرفشویی به همراه آب داغ استفاده کنید.

اسباب بازیهای خطرناک

وسایل خطرناک بسیاری (نه تنها اسباب بازیهای خطرناک) وجود دارند که کودک هرگز نمی بایست با آنها بازی کند. در واقع برعهده ی شماست که به هر شکل ممکن فرزندتان را از بازی کردن با این گونه وسایل پرهیز دهید: مواد محترقه، اجسام نوک تیز، روروک و... اسباب بازیهای الکتریکی نیز ممکن است باعث شوک و یا آسیب دیدگی کودک شود. اسباب بازیهای پرنده و دارای تیر نیز در صورتی که توجه کافی به نحوه ی استفاده شان نشود. می توانند آسیب دیدگی های چشم را به همراه داشته باشند.

 

اسباب بازیهای پرسروصدا

به خاطر داشته باشید در هنگام بررسی ایمنی یک اسباب بازی، میزان سروصدای تولیدی آن اسباب بازی و بلندی صوتها را در نظر داشته باشید. این نکته ای است که شاید در وهله ی اول مهم به نظر نرسد. سروصدای برخی اسباب بازیها مانند انواع تفنگ، اسباب بازیهای موزیکال و الکترونیکی ممکن است برحسب دسی بل، به بلندی صدای ترمز ماشین، کنسرت موسیقی راک، موتور هواپیما و تراکتور یا حتی بلندتر باشد. علی الخصوص زمانی را در نظر بیاورید که کودک اسباب بازی را مستقیماً نزدیک گوش خود قرار دهد. بر روی برخی از این قبیل اسباب بازیها، برچسب هایی وجود دارد که توصیه می کند، اسباب بازی مذکور بایستی حداقل 12 اینچ از گوش فاصله داشته باشد.

 

براساس استانداردهای بین المللی، اسباب بازیهای صدا داری که مورد استفاده شان در دست کودک است نمی بایست صداهای بلندتر از 90 دسی بل ایجاد نمایند و آن دسته از اسباب بازیها که در نزدیکی گوش کودک استفاده می شوند (مثل تلفن های همراه اسباب بازی) نبایستی صدهای بلندتر از 70 دسی بل داشته باشند. اگر میزان صدای تولید شده برحسب دسی بل روی اسباب بازی درج نشده باشد، شما خود می توانید با یک مقایسه ساده، میزان آن را تخمین بزنید: صدایی که یک زنگ تلفن در حد معمولی و میانگین ایجاد می کند در حدود 80 دسی بل است.

 

سایر موارد

از آنجا که بازیهای ویدئویی و کامپیوتری رواج بسیاری یافته است. توصیه می شود زمان بازی کامپیوتری و ویدئویی کودکان را به حداقل برسانید و اجازه ندهید از 1 تا 2 ساعت در روز تجاوز نماید.

حتماً قبل از اینکه فرزندتان بازی را تجربه نماید، خودتان آن را بررسی کنید و مطمئن شوید مناسب سن و شرایط تحولی اوست و در صورتی که کودک شما کمتر از 5 سال دارد، سعی کنید بازیهایی را انتخاب کنید که دو نفره باشند و شما هم بتوانید همراه با وی بازی کنید و نهایتاً اینکه همواره به خاطر داشته باشید که بهترین اسباب بازیها لزوماً گرانترین آنها نیستند. اسباب بازیهایی را انتخاب کنید که بتوانند خلاقیت کودک شما را برانگیزند و پرورش دهند.

 مخصوصاً در بازیهای کامپیوتری، دقت کنید که پرخاشگری را در کودک شما تقویت و تشدید نکند و عادات منفی را تقویت ننمایند. همیشه ساده ترین نوع اسباب بازیها که در واقع «خودشان هیچ کاری انجام نمی دهند» به بیشترین میزان، خلاقیت بچه ها را شکوفا می سازند و سالها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

+ نوشته شده در  شنبه یکم اسفند ۱۳۸۸ساعت   توسط گروه فرزند زیبای من  |